Що таке інкасо. Функції, плюси і мінуси інкасо

Підприємство постійно бере участь в розрахунках з постачальниками, покупцями. Форма видачі коштів може бути найрізноманітнішою. Інкасо являє собою одну з різновидів розрахунків. У даній операції буде задіяно банківську установу.

Що таке інкасо?

Інкасо - це форма розрахунку між підприємством і постачальниками / виробниками. Засоби передаються через банк. В рамках операції на сторінці https://creditdnepr.com.ua/biznesu/dokumentarni-operaciyi/dokumentarni-inkaso гроші можуть проходити через один або два банки. У першому випадку вони безпосередньо спрямовуються в банк постачальника, у другому - передаються в банк виробника з подальшим направленням до банку одержувача.

Форма розрахунків відрізняється характерними ознаками:

- операція ініціюється одержувачем грошей. Особі потрібно звернутися в своє банківську установу з дорученням про отримання коштів;
- гроші будуть списані з рахунку виробника. Списання може виконуватися як за домовленістю з відправником, так і без неї;
- витрати, які супроводжують інкасо, несе постачальник / виробник.

Інкасо актуально при вже сформованих відносинах між підприємством і його партнером. Учасники повинні бути впевнені один в одному, так як даний метод передачі коштів має певні ризики.

Переваги та недоліки інкасо

Серед переваг форми розрахунків можна виділити надійність угоди для одержувача. Продукція знаходиться у постачальника або виробника до тих пір, поки підприємство не проведе оплату. Серед інших переваг можна відзначити наступні моменти:

Фінансова доступність банківської операції.
Гарант передачі необхідної супровідної документації у встановлені терміни.
Юридична прозорість.

Однак у інкасо є і чимало мінусів:

Засоби заморожуються на рахунку відправника до завершення всіх етапів операції. Дані етапи включають в себе відвантаження продукції, підготовку і передачу супровідної документації в банк. Процедура може зайняти багато часу.
Одержувач ризикує в рамках даної операції. Немає ніяких гарантій того, що гроші будуть перебувати на рахунках відправника на момент завершення угоди.
Виробника чи постачальника доведеться витрачати кошти на забезпечення зберігання продукції, яка фігурує в угоді.

ДО ВІДОМА! Інкасо не набуло широкого поширення в Росії. Це може бути пов'язано із загальною юридичної необізнаністю і недоліками подібної форми розрахунків.
різновиди

Інкасо поділяється на два типи:

Чисте. В рамках операції використовуються тільки платіжні паперу: чеки, векселі. Супровідна документація не надається.
Документарне. В обов'язковому порядку в банківську установу відправляються документи, за якими можна встановити факт доставки: накладні, транспортні папери, різні рахунки.

Найбільш затребуваним є документарне інкасо, так як воно задовольняє вимогам усіх сторін. Постачальник отримує винагороду за договором, а підприємство - супровідну документацію.

ВАЖЛИВО! Одержувач несе найбільші ризики. Убезпечитися від них можна за допомогою банківської гарантії, а також за допомогою перевірки платоспроможності відправника.

Учасники інкасо

У розрахунках види інкасо беруть участь наступні сторони:

одержувач. Ініціює розрахунки по інкасо. Є особою, яка отримує кошти від відправника;
відправник. З його рахунку буде знято кошти. Є одержувачем супровідної документації по здійснюваної операції;
банк-ремітент. Банківська установа одержувача, якому була доручена обробка платежу;
інкасуючий банк. Як нього може бути будь-яка банківська установа, яка не є ремитентом. Наприклад, це може бути банк, розташований в країні відправника. Фінансова установа займатиметься обробкою платежу і наданням супровідної документації.

Операція може проводитися через один банк. Це зручно, якщо розрахунки проводяться всередині країни. Інкасо може також застосовуватися в рамках міжнародних переказів.

Етапи розрахунків по інкасо

Вже згадана форма розрахунків поділяється на ряд ступенів, в процесі проходження яких потрібно зробити певні дії. Етапів досить багато, а тому переклади через інкасо вважаються тривалими. Виділимо ключові етапи операції:

Укладення договору між сторонами, в якому обмовляється порядок розрахунків. Зазначаються відомості про банках, через які будуть переведені гроші.
Продукція за договором доставляється підприємству.
Постачальник отримує супровідну документацію, транспортні папери. Обумовлений комплект документів відправляється в банк-ремітент.
Проводиться перевірка документації, після чого папери направляються в банк підприємства.
Відправник проводить перевірку паперів. Гроші можуть бути переведені постачальнику тільки в тому випадку, якщо надано повний пакет документів, що підтверджують факт поставки.
Підприємством оплачується платіжне інкасове доручення.

Похожие страницы: